Coronavirus (COVID-19): advice and support for the Bond community. Read more
 

2019

  • Winner, QUT Torts Moot
  • Winner, Aboriginal Torres Strait Islander Moot Competition 
  • Winner, Best Oralist, Aboriginal Torres Straight Islander Moot Competition (Chantelle Martin)
  • Winner, Wilson Moot
  • Winner, Factums for Appellant, Wilson Moot
  • Winner, Factums for Respondent, Wilson Moot
  • Oralist Awards, Preliminary rounds, Australian National Rounds, Jessup
  • Sixteenth Finalists, Vis (East) International Commercial Arbitration Moot Competition
  • Honourable Mention, Best Oralist, Vis (East) International Commercial Arbitration Moot Competition (Martin Floro)
  • Quarterfinalist, ICC Moot Competition
  • Quarterfinalist, International Humanitarian Law Moot ALSA
  • Winner, Best Oralist, International Humanitarian Law Moot ALSA (Renee Shike)
  • Quarterfinalist, Championship Moot, ALSA​​​​​​
 

2018

  • Semi-Finalist, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition
  • Third Place, Written Memorial for Applicant, Jessup
  • Fifth Place, Best Oralist, Preliminary rounds, Jessup
  • Third Place, Factums for Respondent, Wilson Moot
  • Semi-Finalist, ICC Moot Competition
  • Best Oralist (Government), Preliminary Rounds, ICC Moot Competition
  • Sixteenth Finalists, Vis (East) International Commercial Arbitration Moot Competition
  • Honourable Mention, Respondent Submissions, Vis (East) International Commercial Arbitration Moot Competition
  • Participant, Beijing Foreign Studies University Intellectual Property Moot Competition
  • Best Oralist award, Preliminary Rounds, Beijing Foreign Studies University Intellectual Property Moot Competition
  • Quarter-Finalist, ALSA, Championship Moot
  • Semi-Finalist, International Humanitarian Law Moot ALSA (withdrew)
  • Quarterfinalist, Administrative Appeals Tribunal Moot
  • Advanced Round Participant, Administrative Appeals Tribunal Moot
  • Runner-Up, Aboriginal and Torres Strait Islander Moot Competition
  • Winner, Best Written Submissions, Aboriginal and Torres Strait Islander Moot Competition
  • Runner-Up, Michael Kirby Moot on Contract Law
  • Best Oralist in the Elimination Rounds, Michael Kirby Moot on Contract Law (Kate van Bruggen)
  • 3rd Best Oralist in the Elimination Rounds, Michael Kirby Moot on Contract Law (Zuzana Harmaniakova)
  • Michael Kirby Moot on Contract Law, Written Memorandum on behalf of the Claimant, Michael Kirby Moot on Contract Law
  • Semi-Finalists, Voiceless Australia New Zealand Intervarsity Moot on Animal Law (two teams)
 

2017

  • Winner, Australian Red Cross International Humanitarian Law Moot
  • Honourable Mention (Memorandum for Claimant), Vis (East) International Commercial Arbitration Moot Competition
  • Quarterfinalist, Vis (East) International Commercial Arbitration Moot Competition
  • Winner, Beijing Foreign Studies University Intellectual Property Moot Competition
  • Best Oralist, Beijing Foreign Studies University Intellectual Property Moot Competition (Jake Buckingham)
  • Runner-Up Best Oralist, Wilson Moot (Nathan Morgenstern)
  • Participant, Wilson Moot
  • Winner, NOOT (Administrative Appeals Tribunal Negotiated Outcome on Time)
  • Best Speaker, NOOT (Elizabeth Hatcher)
  • Advanced Round Participant, Administrative Appeals Tribunal Moot
  • Runner-Up, Aboriginal and Torres Strait Islander Moot Competition
  • Winner, Best Written Memorandum, Aboriginal and Torres Strait Islander Moot Competition
  • Runner-Up, QUT Torts Moot
  • Third Place, Voiceless Australia New Zealand Intervarsity Moot on Animal Law
  • Runner-Up Best Oralist, Voiceless Australia New Zealand Intervarsity Moot on Animal Law (Korina Livanis)
  • Winner, Michael Kirby Moot on Contract Law
  • Best Oralist (Joint), Michael Kirby Moot on Contract Law (Oceane Pearce)
  • Honourable Mention, Memorandum for Claimant, Michael Kirby Moot on Contract Law
  • Quarter-Finalist, ALSA, Championship Moot
  • Semifinalist, International Humanitarian Law Moot ALSA
 

2016

  • Runner-Up, Neil Kaplan Award for Best Oralist, Vis (East) International Commercial Arbitration Moot Competition
  • Sixteenth Finalist, Vis (East) International Commercial Arbitration Moot Competition
  • Quarterfinalist, International Criminal Court Moot Court Competition
  • Participant, Wilson Moot
  • Winner, Beijing Foreign Studies University Intellectual Property Moot Competition
  • Best Oralist, Beijing Foreign Studies University Intellectual Property Moot Competition
  • Runner-Up, Aboriginal and Torres Strait Islander Moot Competition
  • Winner, Australian Red Cross International Humanitarian Law Moot, ALSA
  • Quarter-finalist, Championship Moot, ALSA
  • Advanced Round Participant, Administrative Appeals Tribunal Moot (Team C)
  • Quarterfinalist, Gibbs Constitutional Law Moot
  • Winner, Voiceless Australia New Zealand Intervarsity Moot on Animal Law
  • Best Oralist, Voiceless Australia New Zealand Intervarsity Moot on Animal Law
  • Semi-Finalist, Michael Kirby Contract Law Moot (Team One)
  • First Honourable Mention Best Oralist in the Elimination Rounds, Michael Kirby Contract Law Moot (Team One)
  • First Honourable Mention for Respondent’s Memorandum, Michael Kirby Contract Law Moot (Team One)
  • Octofinalist, Michael Kirby Contract Law Moot (Team A)
 

2015

  • Third Place, The Wilson Moot
  • Winner, Neil Kaplan Award for Best Oralist, Vis (East) International Commercial Arbitration Moot Competition
  • Runner-Up, Neil Kaplan Award for Best Oralist, Vis (East) International Commercial Arbitration Moot Competition
  • Honourable Mention (Memorandum for Respondent), Vis (East) International Commercial Arbitration Moot Competition
  • Octofinalist, Vis (East) International Commercial Arbitration Moot Competition
  • Semi-Finalist, International Criminal Court Moot Court Competition
  • First Ranked Team after Preliminary Rounds, Vis (East) International Commercial Arbitration Moot
  • Highest Scoring Oralist, Vis (East) International Commercial Arbitration Moot
  • Best Government Team, International Criminal Court Moot Court Competition
  • Best Government Counsel Oralist, International Criminal Court Moot Court Competition
  • National Round Participant, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Australian Rounds)
  • Runner-Up, CLEA International Moot Competition
  • Best Oralist, CLEA International Moot Competition
  • Winner, Beijing Foreign Studies University Intellectual Property Moot Competition
  • Best Oralist, Beijing Foreign Studies University Intellectual Property Moot Competition
  • Semi-Finalist, King Wood Mallesons Championship Moot, ALSA
  • Winner, Shine Torts Moot
  • Best Oralist Award, Shine Torts Moot
  • Runner-Up, Administrative Appeals Tribunal Moot (team 1)
  • Semi-Finalist, Administrative Appeals Tribunal Moot (team 2)
  • Best Oralist, Administrative Appeals Tribunal Moot (team 2)
  • Third Place, Australia New Zealand Air Law Moot Competition
  • Quarterfinalist, Sir Harry Gibbs Constitutional Law Moot
  • Quarterfinalist, Michael Kirby Contract Law Moot
  • Participant, Australia New Zealand Intervarsity Moot on Animal Law
 

2014

  • Winner, ELSA Spirit of the Moot Award, ELSA Moot Court Competition on WTO Law, Asia-Pacific Regional Rounds
  • Semi-Finalists, ELSA Moot Court Competition on WTO Law, Asia-Pacific Regional Rounds
  • Participant, International Rounds, ELSA Moot Court Competition on WTO Law, Asia-Pacific Regional Rounds
  • Honourable Mention Best Oralist, Vis (East) International Commercial Arbitration Moot Competition
  • Participant, The Wilson Moot
  • Runners-Up, Shine Torts Moot
  • Semi-Finalist, Castan Centre Human Rights Moot Competition
  • Winner, King Wood Mallesons Championship Moot, ALSA
  • Best Oralist, King Wood Mallesons Championship Moot, ALSA
  • Runner-Up, Michael Kirby Contract Law Moot (team 2)
  • Best Oralist in Grand Final, Michael Kirby Contract Law Moot
  • Highest Scoring Team in General Rounds, Michael Kirby Contract Law Moot (Team 2)
  • Best Written Respondent Memorial, Michael Kirby Contract Law Moot (Team 1)
  • Semi-Finalist, Michael Kirby Contract Law Moot (Team 1)
  • Winner, Australia New Zealand Intervarsity Moot on Animal Law
  • Best Oralist, Australia New Zealand Intervarsity Moot on Animal Law
  • Advanced Round Participant, Administrative Appeals Tribunal Moot
 

2013

  • Fourth Place, World Human Rights Moot
  • Winner, Beijing Foreign Studies University Intellectual Property Law Moot
  • Best Advocate, Beijing Foreign Studies University Intellectual Property Law Moot
  • Second Runner-Up, International Criminal Court Moot Court Competition
  • Semi-Finalist, Vis (East) International Commercial Arbitration Moot
  • First Ranked Team after Preliminary Rounds, Vis (East) International Commercial Arbitration Moot
  • Semi-Finalist, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Australian Rounds)
  • Semi-Finalist, La Trobe Environmental Law Moot
  • Runner-Up, Michael Kirby Contract Law Moot (Team 2)
  • Semi-Finalist, Michael Kirby Contract Law Moot (Team 1)
  • Highest Scoring Team in General Rounds, Michael Kirby Contract Law Moot (Team 2)
  • Best Written Claimant Memorial, Michael Kirby Contract Law Moot (Team 1)
  • Best Written Respondent Memorial, Michael Kirby Contract Law Moot (Team 1)
  • Honourable Mention (Written Claimant Memorial) Michael Kirby Contract Law Moot (Team 2)
  • Honourable Mention (Written Respondent Memorial) Michael Kirby Contract Law Moot (Team 2)
  • Honourable Mention Best Speaker in Preliminary Rounds, Michael Kirby Contract Law Moot
  • Best Oralist, Sir Harry Gibbs Constitutional Law Moot
 

2012

  • Winner, D.M. Harish Memorial Government Law College International Moot Court Competition
  • Best Advocate, D.M. Harish Memorial Government Law College International Moot Court Competition
  • Semi-Finalist, International Criminal Court Trial Competition
  • Quarter-Finalist, Willem C. Vis (East) International Commercial Arbitration Moot
  • Honourable Mention (Best Oralist), Willem C. Vis (East) International Commercial Arbitration Moot
  • Eric Bergsten Award (Best Claimant’s Memorandum), Willem C. Vis (East) International Commercial Arbitration Moot
  • Winner, Queensland Law Students’ Association Moot
  • Best Advocate, Beijing Foreign Studies University Intellectual Property Law Moot
  • Winner, Latrobe Environmental Law Moot
  • Best Applicant Memorandum (General Rounds), LaTrobe Environmental Law Moot
  • Best Respondent Memorandum (Final Rounds), LaTrobe Environmental Law Moot
  • Best Oralist (General Rounds), LaTrobe Environmental Law Moot
  • Honourable Mention (Memorandum for Claimant), Michael Kirby Contract Law Moot
 

2011

  • Winner, Willem C. Vis (East) International Commercial Arbitration Moot
  • Honourable Mention (Best Memorandum on behalf of Respondent), Willem C. Vis (East) International Commercial Arbitration Moot
  • Winner, International Criminal Court Trial Competition
  • Best Prosecution Team, International Criminal Court Trial Competition
  • Best Victims Counsel, International Criminal Court Trial Competition
  • Winner, Beijing Foreign Studies University Intellectual Property Law Moot
  • Best Petitioner Memorial, Beijing Foreign Studies University Intellectual Property Law Moot
  • Best Advocate, Beijing Foreign Studies University Intellectual Property Law Moot
  • Semi-Finalist, Queensland Law Students’ Association Moot
  • Quarter-Finalist, D.M. Harish Memorial Government Law College International Moot Court Competition
  • Quarter-Finalist, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Australian Rounds)
  • Outstanding Advocate, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Australian Rounds)
  • Semi-Finalist, Shine Lawyers Torts Moot
  • Best Oralist, Shine Lawyers Torts Moot
  • Runner-Up, Sir Harry Gibbs Constitutional Law Moot (Team 1)
  • Semi-Finalist, Sir Harry Gibbs Constitutional Law Moot (Team 1)
 

2010

  • Semi-Finalist, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Australian Rounds)
  • Best Applicant Memorial, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Australian Rounds)
  • Best Overall Memorial, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Australian Rounds)
  • Best Advocate, International Criminal Court Trial Competition
  • Best Defence Memorial, International Criminal Court Trial Competition
  • Best Petitioners Memorial, Beijing Foreign Studies University Intellectual Property Law Moot
  • Best Respondent Memorial, Beijing Foreign Studies University Intellectual Property Law Moot
  • Best Advocate, Beijing Foreign Studies University Intellectual Property Law Moot
  • Semi-Finalist, Beijing Foreign Studies University Intellectual Property Law Moot
  • Outstanding Advocate, Beijing Foreign Studies University Intellectual Property Law Moot
  • Honourable Mention (Best Memorandum on behalf of Claimant), Willem C. Vis (East) International Commercial Arbitration Moot
  • Runner-Up, Australian Law Students’ Association Moot
  • Winner, Shine Lawyers Torts Moot
  • Best Advocate in Final Rounds, Shine Lawyers Torts Moot
  • Special Mention, Shine Lawyers Torts Moot
  • Semi-Finalist, Lexis Nexis Constitutional Law Moot
 

2009

  • Winner, International Criminal Court Trial Competition
  • Best Defence Advocate, International Criminal Court Trial Competition
  • Best Victims Advocate, International Criminal Court Trial Competition
  • Best Advocate, International Criminal Court Trial Competition
  • Quarter-Finalist, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Australian Rounds)
  • Outstanding Advocate, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Australian Rounds)
  • Winner, Administrative Appeals Tribunal Moot
  • Best Advocate, Administrative Appeals Tribunal Moot
  • Runner-Up, Australian Law Students’ Association Moot
  • Best Memorials, Australian Law Students’ Association Moot
 

2008

  • Semi-Finalist, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Australian Rounds)
  • Best Advocate, Shine Lawyers Torts Moot
  • State Final Rounds, Administrative Appeals Tribunal Moot (Team 1 & 2)
  • Runner-Up, Administrative Appeals Tribunal Moot
  • Winner, Law Council of Australia National Family Law Moot
  • Best Advocate, Queensland Law Students’ Association Moot
  • Winner, Beijing Foreign Studies University Intellectual Property Law Moot
  • Outstanding Advocate, Sir Harry Gibbs National Constitutional Moot
 

2007

  • Semi-Finalist, Sir Harry Gibbs National Constitutional Law Moot
  • Outstanding Advocate, Sir Harry Gibbs National Constitutional Moot
  • Runner-Up, LexisNexis Constitutional Law Moot
  • Runner-Up, International Virtual Law Moot
  • Best Advocate, International Virtual Moot
  • Semi-Finalist, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Australian Rounds)
  • Outstanding Advocate, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Australian Rounds)
 

2006

  • Finalist, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Sherman & Sterling International Rounds OCTA)
  • Winner, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Australian Regional Rounds)
  • Best Complainant Written Submission, ELSA Moot Court Competition on WTO Law (South East Asia & Pacific Regional Round)
  • Best Overall Written Submission, ELSA Moot Court Competition on WTO Law (South East Asia & Pacific Regional Round)
  • Best Respondent Written Submission, ELSA Moot Court Competition on WTO Law (South East Asia & Pacific Regional Round)
 

2005

  • Runner-Up, ELSA Moot Court Competition EMC2 on WTO Law (Pacific Regional Round)
 

2004

  • Best Respondent Memorial, SA Moot Court Competition EMC2 on WTO Law (Australia & NZ Regional Round)
  • Best Complainant Memorial, SA Moot Court Competition EMC2 on WTO Law (Australia & NZ Regional Round)
  • Best Respondent Memorial, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Australian Regional Rounds)
 

2003

  • Best Respondent Memorial, SA Moot Court Competition EMC2 on WTO Law (Australia & NZ Regional Round)
  • World Champion Memorial Respondent, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Richard R. Baxter Award)
  • Best Overall Memorial, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Australian Regional Rounds)
  • Best Respondent Memorial, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Australian Regional Rounds)
  • Best Memorial World Regional Competitions, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Hardy C. Dillard Award)
 

2001

  • Semi-Finalist, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition
  • Winner, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Australian Regional Rounds)
 

1999

  • Best Memorial, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (International Rounds - Alona E. Evans Award)
  • Semi-Finalist, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition
  • Best Memorial World Regional Competitions, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Hardy C. Dillard Award)
  • Winner, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Australian Regional Rounds)