2022
- Winner, Peter W Hogg Memorial Prize for Best Oralist (Antiga Jones), The Wilson Moot
- Third Place, Philip C Jessup International Law Moot Competition (National Rounds)
- Winner, Best Applicant Memorial, Philip C Jessup International Law Moot Competition (National Rounds)
- Fourth Place, Best Overall Memorials, Philip C Jessup International Law Moot (National Rounds)
- Top-Ten Oralists awards (Claudia Wilson, Olivia Wilson) Philip C Jessup International Law moot (National Rounds)
- Elimination Rounds (44th place), Philip C Jessup International Law Moot Competition (International Rounds)
- Octofinalist (9th place overall), Sports Arbitration Moot (International)
- Winner, Hugo Law Group Criminal law Moot
- Second place, Hugo Law Group Criminal Law Moot
- Winner, Best Oralist in the Grand Final (Juliet Hackett), Hugh Law Group Criminal Law Moot
- Winner, Best Oralist in the Preliminary Rounds (Tyler van Vliet), Hugh Law Group Criminal Law Moot
- Winner, Best Oralist in the Preliminary Rounds (Tyler van Vliet), Hugo Law Group Criminal Law Moot
- Winner, La Trobe Environmental Law Moot
- Winner, Best Oralist Award (Alicia Wilson), Law Trobe Environmental Law Moot
- Runner-up Michael Kirby Contract Law Moot
- Winner, Best Oralist in Finals (Jessica Wood), Michael Kirby Contract Law Moot
- Winner, Best Memorandum for Claimant, Alfred Deakin International Commercial Arbitration Moot
- Octobinalists, Alfred Deakin International Commercial Arbitration Moot
2021
- Octofinalist, Philip C Jessup International Law Moot Competition (International rounds)
- 25th Best Combined Memorials, Philip C Jessup International Law Moot Competition (International rounds)
- 35th Best Oralist, Philip C Jessup International Law Moot Competition (International rounds) (Giles Evans-Barnes)
- Winner, Michael Kirby Contract Law Moot
- Winner, Best Written Memorandum for Claimant, Michael Kirby Contract Law Moot
- Winner, Best Oralist in Finals (Olivia Rankine), Michael Kirby Contract Law Moot
- Winner, Best Oralist in Grand Final (Olivia Rankine), Michael Kirby Contract Law Moot
- Semifinalist, Australia New Zealand Intervarsity Moot on Animal Law (ANIMAL)
- Quarterfinalist, Sir Harry Gibbs Constitutional Law Moot
- Winner, Witness Examination Competition, ALSA
- Second Place, Negotiation Competition, ALSA
2020
- Second place, Best Defence Memorial, International Criminal Court Moot Competition
- Quarterfinalist, Philip C Jessup International Law Moot Competition (National rounds)
- Winner, Best Respondent Memorial, Phillip C Jessup International Law Moot Competition (National rounds)
- Semifinalist, Adminiatrative Appeals Tribunal Moot Competition
- Semifinalist, Sir Harry Gibbs Constitutional Law Moot Competition
- Winner, Best Oralist, International Humanitarian Law Moot ALSA (Dan Canta)
- Quarterfinalist, International Humanitarian Law Moot ALSA
- Third placeOverall Best Written Memorials, International Humanitarian Law Moot ALSA
- Second placeBest memorial for the Defence, International Humanitarian Law Moot ALSA
- Third placeBest Memorial for the Prosecution, International Humanitarian Law Moot ALSA
2019
- Winner, QUT Torts Moot
- Winner, Aboriginal Torres Strait Islander Moot CompetitionÂ
- Winner, Best Oralist, Aboriginal Torres Straight Islander Moot Competition (Chantelle Martin)
- Winner, Wilson Moot
- Winner, Best Factums for Appellant, Wilson Moot
- Winner, Best Factums for Respondent, Wilson Moot
- Oralist Awards, Preliminary rounds, Australian National Rounds, Philip C Jessup International Law Moot
- Sixteenth Finalists, Vis (East) International Commercial Arbitration Moot Competition
- Honourable Mention, Best Oralist, Vis (East) International Commercial Arbitration Moot Competition (Martin Floro)
- Quarterfinalist, ICC Moot Competition
- Quarterfinalist, International Humanitarian Law Moot ALSA
- Winner, Best Oralist, International Humanitarian Law Moot ALSA (Renee Shike)
- Quarterfinalist, Championship Moot, ALSA
- ​​​​​​Winner, Best Oralist, QUT Torts Moot Competition (Campbell Windsor)
- Winner, Administrative Appeals Tribunal Moot Competition (Emily Goodfellow and Samuel Kassirer)
- Winner, Best Oralist, Administrative Appeals Tribunal Moot Competition (Emily Goodfellow)
- Winner, ‘Write The Award’ Competition: Willem C Vis International Commercial Arbitration Moot Competition
- Winner, Queensland Intervarsity Law Competition - Moot Competition
- Winner, Best Oralist, Queensland Intervarsity Law Competition, Moot Competition, Claudia Wilson
- Runner-up, Younes & Espiner Criminal Moot (Taylor Birtchnell, Ian Del Bigio)
- Winner, Best Oralist in the Rounds, Younes & Espiner Criminal Moot (Ian Del Bigio)
- Semi-finalists, Younes & Espiner Criminal Moot (Evan Donaldson, Andrea Lee)
- Quarterfinalists, Australia New Zealand Intervarsity Moot on Animal Law (ANIMAL)
- Quarterfinalists, Sir Harry Gibbs Constitutional Law Moot Competition.
2018
- Semi-Finalist, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition
- Third Place, Written Memorial for Applicant, Jessup
- Fifth Place, Best Oralist, Preliminary rounds, Jessup
- Third Place, Factums for Respondent, Wilson Moot
- Semi-Finalist, ICC Moot Competition
- Best Oralist (Government), Preliminary Rounds, ICC Moot Competition
- Sixteenth Finalists, Vis (East) International Commercial Arbitration Moot Competition
- Honourable Mention, Respondent Submissions, Vis (East) International Commercial Arbitration Moot Competition
- Participant, Beijing Foreign Studies University Intellectual Property Moot Competition
- Best Oralist award, Preliminary Rounds, Beijing Foreign Studies University Intellectual Property Moot Competition
- Quarter-Finalist, ALSA, Championship Moot
- Semi-Finalist, International Humanitarian Law Moot ALSA (withdrew)
- Quarterfinalist, Administrative Appeals Tribunal Moot
- Advanced Round Participant, Administrative Appeals Tribunal Moot
- Runner-Up, Aboriginal and Torres Strait Islander Moot Competition
- Winner, Best Written Submissions,Aboriginal and Torres Strait Islander Moot Competition
- Runner-Up, Michael Kirby Moot on Contract Law
- Best Oralist in the Elimination Rounds, Michael Kirby Moot on Contract Law (Kate van Bruggen)
- 3rd Best Oralist in the Elimination Rounds, Michael Kirby Moot on Contract Law (Zuzana Harmaniakova)
- Michael Kirby Moot on Contract Law, Written Memorandum on behalf of the Claimant, Michael Kirby Moot on Contract Law
- Semi-Finalists, Voiceless Australia New Zealand Intervarsity Moot on Animal Law (two teams)
2017
- Winner, Australian Red Cross International Humanitarian Law Moot
- Honourable Mention (Memorandum for Claimant), Vis (East) International Commercial Arbitration Moot Competition
- Quarterfinalist, Vis (East) International Commercial Arbitration Moot Competition
- Winner, Beijing Foreign Studies University Intellectual Property Moot Competition
- Best Oralist, Beijing Foreign Studies University Intellectual Property Moot Competition (Jake Buckingham)
- Runner-Up Best Oralist, Wilson Moot(Nathan Morgenstern)
- Participant, Wilson Moot
- Winner, NOOT (Administrative Appeals Tribunal Negotiated Outcome on Time)
- Best Speaker, NOOT (Elizabeth Hatcher)
- Advanced Round Participant, Administrative Appeals Tribunal Moot
- Runner-Up, Aboriginal and Torres Strait Islander Moot Competition
- Winner, Best Written Memorandum, Aboriginal and Torres Strait Islander Moot Competition
- Runner-Up, QUT Torts Moot
- Third Place, Voiceless Australia New Zealand Intervarsity Moot on Animal Law
- Runner-Up Best Oralist, Voiceless Australia New Zealand Intervarsity Moot on Animal Law (Korina Livanis)
- Winner, Michael Kirby Moot on Contract Law
- Best Oralist (Joint), Michael Kirby Moot on Contract Law (Oceane Pearce)
- Honourable Mention, Memorandum for Claimant, Michael Kirby Moot on Contract Law
- Quarter-Finalist, ALSA, Championship Moot
- Semifinalist, International Humanitarian Law Moot ALSA
2016
- Runner-Up, Neil Kaplan Award for Best Oralist, Vis (East) International Commercial Arbitration Moot Competition
- Sixteenth Finalist, Vis (East) International Commercial Arbitration Moot Competition
- Quarterfinalist, International Criminal Court Moot Court Competition
- Participant, Wilson Moot
- Winner, Beijing Foreign Studies University Intellectual Property Moot Competition
- Best Oralist, Beijing Foreign Studies University Intellectual Property Moot Competition
- Runner-Up, Aboriginal and Torres Strait Islander Moot Competition
- Winner, Australian Red Cross International Humanitarian Law Moot, ALSA
- Quarter-finalist, Championship Moot, ALSA
- Advanced Round Participant, Administrative Appeals Tribunal Moot (Team C)
- Quarterfinalist, Gibbs Constitutional Law Moot
- Winner, Voiceless Australia New Zealand Intervarsity Moot on Animal Law
- Best Oralist, Voiceless Australia New Zealand Intervarsity Moot on Animal Law
- Semi-Finalist, Michael Kirby Contract Law Moot (Team One)
- First Honourable Mention Best Oralist in the Elimination Rounds, Michael Kirby Contract Law Moot (Team One)
- First Honourable Mention for Respondent’s Memorandum, Michael Kirby Contract Law Moot (Team One)
- Octofinalist, Michael Kirby Contract Law Moot (Team A)
2015
- Third Place, The Wilson Moot
- Winner, Neil Kaplan Award for Best Oralist, Vis (East) International Commercial Arbitration Moot Competition
- Runner-Up, Neil Kaplan Award for Best Oralist, Vis (East) International Commercial Arbitration Moot Competition
- Honourable Mention (Memorandum for Respondent), Vis (East) International Commercial Arbitration Moot Competition
- Octofinalist, Vis (East) International Commercial Arbitration Moot Competition
- Semi-Finalist, International Criminal Court Moot Court Competition
- First Ranked Team after Preliminary Rounds, Vis (East) International Commercial Arbitration Moot
- Highest Scoring Oralist, Vis (East) International Commercial Arbitration Moot
- Best Government Team, International Criminal Court Moot Court Competition
- Best Government Counsel Oralist, International Criminal Court Moot Court Competition
- National Round Participant, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Australian Rounds)
- Runner-Up, CLEA International Moot Competition
- Best Oralist, CLEA International Moot Competition
- Winner, Beijing Foreign Studies University Intellectual Property Moot Competition
- Best Oralist, Beijing Foreign Studies University Intellectual Property Moot Competition
- Semi-Finalist, King Wood Mallesons Championship Moot, ALSA
- Winner, Shine Torts Moot
- Best Oralist Award, Shine Torts Moot
- Runner-Up, Administrative Appeals Tribunal Moot (team 1)
- Semi-Finalist, Administrative Appeals Tribunal Moot (team 2)
- Best Oralist, Administrative Appeals Tribunal Moot (team 2)
- Third Place, Australia New Zealand Air Law Moot Competition
- Quarterfinalist, Sir Harry Gibbs Constitutional Law Moot
- Quarterfinalist, Michael Kirby Contract Law Moot
- Participant, Australia New Zealand Intervarsity Moot on Animal Law
2014
- Winner, ELSA Spirit of the Moot Award, ELSA Moot Court Competition on WTO Law, Asia-Pacific Regional Rounds
- Semi-Finalists, ELSA Moot Court Competition on WTO Law, Asia-Pacific Regional Rounds
- Participant, International Rounds, ELSA Moot Court Competition on WTO Law, Asia-Pacific Regional Rounds
- Honourable Mention Best Oralist, Vis (East) International Commercial Arbitration Moot Competition
- Participant, The Wilson Moot
- Runners-Up, Shine Torts Moot
- Semi-Finalist, Castan Centre Human Rights Moot Competition
- Winner, King Wood Mallesons Championship Moot, ALSA
- Best Oralist, King Wood Mallesons Championship Moot, ALSA
- Runner-Up, Michael Kirby Contract Law Moot (team 2)
- Best Oralist in Grand Final, Michael Kirby Contract Law Moot
- Highest Scoring Team in General Rounds, Michael Kirby Contract Law Moot (Team 2)
- Best Written Respondent Memorial, Michael Kirby Contract Law Moot (Team 1)
- Semi-Finalist, Michael Kirby Contract Law Moot (Team 1)
- Winner, Australia New Zealand Intervarsity Moot on Animal Law
- Best Oralist, Australia New Zealand Intervarsity Moot on Animal Law
- Advanced Round Participant, Administrative Appeals Tribunal Moot
2013
- Fourth Place, World Human Rights Moot
- Winner, Beijing Foreign Studies University Intellectual Property Law Moot
- Best Advocate, Beijing Foreign Studies University Intellectual Property Law Moot
- Second Runner-Up, International Criminal Court Moot Court Competition
- Semi-Finalist, Vis (East) International Commercial Arbitration Moot
- First Ranked Team after Preliminary Rounds, Vis (East) International Commercial Arbitration Moot
- Semi-Finalist, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Australian Rounds)
- Semi-Finalist, La Trobe Environmental Law Moot
- Runner-Up, Michael Kirby Contract Law Moot (Team 2)
- Semi-Finalist, Michael Kirby Contract Law Moot (Team 1)
- Highest Scoring Team in General Rounds, Michael Kirby Contract Law Moot (Team 2)
- Best Written Claimant Memorial, Michael Kirby Contract Law Moot (Team 1)
- Best Written Respondent Memorial, Michael Kirby Contract Law Moot (Team 1)
- Honourable Mention (Written Claimant Memorial) Michael Kirby Contract Law Moot (Team 2)
- Honourable Mention (Written Respondent Memorial) Michael Kirby Contract Law Moot (Team 2)
- Honourable Mention Best Speaker in Preliminary Rounds, Michael Kirby Contract Law Moot
- Best Oralist, Sir Harry Gibbs Constitutional Law Moot
2012
- Winner, D.M. Harish Memorial Government Law College International Moot Court Competition
- Best Advocate, D.M. Harish Memorial Government Law College International Moot Court Competition
- Semi-Finalist, International Criminal Court Trial Competition
- Quarter-Finalist, Willem C. Vis (East) International Commercial Arbitration Moot
- Honourable Mention (Best Oralist), Willem C. Vis (East) International Commercial Arbitration Moot
- Eric Bergsten Award (Best Claimant’s Memorandum), Willem C. Vis (East) International Commercial Arbitration Moot
- Winner, Queensland Law Students’ Association Moot
- Best Advocate, Beijing Foreign Studies University Intellectual Property Law Moot
- Winner, Latrobe Environmental Law Moot
- Best Applicant Memorandum (General Rounds), LaTrobe Environmental Law Moot
- Best Respondent Memorandum (Final Rounds), LaTrobe Environmental Law Moot
- Best Oralist (General Rounds), LaTrobe Environmental Law Moot
- Honourable Mention (Memorandum for Claimant), Michael Kirby Contract Law Moot
2011
- Winner, Willem C. Vis (East) International Commercial Arbitration Moot
- Honourable Mention (Best Memorandum on behalf of Respondent), Willem C. Vis (East) International Commercial Arbitration Moot
- Winner, International Criminal Court Trial Competition
- Best Prosecution Team, International Criminal Court Trial Competition
- Best Victims Counsel, International Criminal Court Trial Competition
- Winner, Beijing Foreign Studies University Intellectual Property Law Moot
- Best Petitioner Memorial, Beijing Foreign Studies University Intellectual Property Law Moot
- Best Advocate, Beijing Foreign Studies University Intellectual Property Law Moot
- Semi-Finalist, Queensland Law Students’ Association Moot
- Quarter-Finalist, D.M. Harish Memorial Government Law College International Moot Court Competition
- Quarter-Finalist, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Australian Rounds)
- Outstanding Advocate, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Australian Rounds)
- Semi-Finalist, Shine Lawyers Torts Moot
- Best Oralist, Shine Lawyers Torts Moot
- Runner-Up, Sir Harry Gibbs Constitutional Law Moot (Team 1)
- Semi-Finalist, Sir Harry Gibbs Constitutional Law Moot (Team 1)
2010
- Semi-Finalist, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Australian Rounds)
- Best Applicant Memorial, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Australian Rounds)
- Best Overall Memorial, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Australian Rounds)
- Best Advocate, International Criminal Court Trial Competition
- Best Defence Memorial, International Criminal Court Trial Competition
- Best Petitioners Memorial, Beijing Foreign Studies University Intellectual Property Law Moot
- Best Respondent Memorial, Beijing Foreign Studies University Intellectual Property Law Moot
- Best Advocate, Beijing Foreign Studies University Intellectual Property Law Moot
- Semi-Finalist, Beijing Foreign Studies University Intellectual Property Law Moot
- Outstanding Advocate, Beijing Foreign Studies University Intellectual Property Law Moot
- Honourable Mention (Best Memorandum on behalf of Claimant), Willem C. Vis (East) International Commercial Arbitration Moot
- Runner-Up, Australian Law Students’ Association Moot
- Winner, Shine Lawyers Torts Moot
- Best Advocate in Final Rounds, Shine Lawyers Torts Moot
- Special Mention, Shine Lawyers Torts Moot
- Semi-Finalist, Lexis Nexis Constitutional Law Moot
2009
- Winner, International Criminal Court Trial Competition
- Best Defence Advocate, International Criminal Court Trial Competition
- Best Victims Advocate, International Criminal Court Trial Competition
- Best Advocate, International Criminal Court Trial Competition
- Quarter-Finalist, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Australian Rounds)
- Outstanding Advocate, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Australian Rounds)
- Winner, Administrative Appeals Tribunal Moot
- Best Advocate, Administrative Appeals Tribunal Moot
- Runner-Up, Australian Law Students’ Association Moot
- Best Memorials, Australian Law Students’ Association Moot
2008
- Semi-Finalist, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Australian Rounds)
- Best Advocate, Shine Lawyers Torts Moot
- State Final Rounds, Administrative Appeals Tribunal Moot (Team 1 & 2)
- Runner-Up, Administrative Appeals Tribunal Moot
- Winner, Law Council of Australia National Family Law Moot
- Best Advocate, Queensland Law Students’ Association Moot
- Winner, Beijing Foreign Studies University Intellectual Property Law Moot
- Outstanding Advocate, Sir Harry Gibbs National Constitutional Moot
2007
- Semi-Finalist, Sir Harry Gibbs National Constitutional Law Moot
- Outstanding Advocate, Sir Harry Gibbs National Constitutional Moot
- Runner-Up, LexisNexis Constitutional Law Moot
- Runner-Up, International Virtual Law Moot
- Best Advocate, International Virtual Moot
- Semi-Finalist, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Australian Rounds)
- Outstanding Advocate, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Australian Rounds)
2006
- Finalist, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Sherman & Sterling International Rounds OCTA)
- Winner, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Australian Regional Rounds)
- Best Complainant Written Submission, ELSA Moot Court Competition on WTO Law (South East Asia & Pacific Regional Round)
- Best Overall Written Submission, ELSA Moot Court Competition on WTO Law (South East Asia & Pacific Regional Round)
- Best Respondent Written Submission, ELSA Moot Court Competition on WTO Law (South East Asia & Pacific Regional Round)
2005
- Runner-Up, ELSA Moot Court Competition EMC2 on WTO Law (Pacific Regional Round)
2004
- Best Respondent Memorial, SA Moot Court Competition EMC2 on WTO Law (Australia & NZ Regional Round)
- Best Complainant Memorial, SA Moot Court Competition EMC2 on WTO Law (Australia & NZ Regional Round)
- Best Respondent Memorial, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Australian Regional Rounds)
2003
- Best Respondent Memorial, SA Moot Court Competition EMC2 on WTO Law (Australia & NZ Regional Round)
- World Champion Memorial Respondent, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Richard R. Baxter Award)
- Best Overall Memorial, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Australian Regional Rounds)
- Best Respondent Memorial, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Australian Regional Rounds)
- Best Memorial World Regional Competitions, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Hardy C. Dillard Award)
2001
- Semi-Finalist, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition
- Winner, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Australian Regional Rounds)
1999
- Best Memorial, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (International Rounds - Alona E. Evans Award)
- Semi-Finalist, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition
- Best Memorial World Regional Competitions, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Hardy C. Dillard Award)
- Winner, Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (Australian Regional Rounds)